hétfő, 17 március 2014 21:40

Hawking és a fénysebességgel való utazás

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

Röpke gondolatok

Stephen Hawking ismét meglepett egy, a National Geographic csatorna egyik ismeretterjesztő filmjében közölt véleményével. Nem igazán értem, miképp követhet el ilyen logikai hibát egy olyan gondolkodó, mint Hawking. A hiba hatását súlyosbítja, hogy egy ismeretterjesztő filmben közvetít téves nézetet. Nem gondolom, hogy mentségéül szolgálna, hogy tudományos körökben elterjedt nézetről van szó.

Hawking a fénysebesség körüli sebesség elérése kapcsán arról beszélt, hogy akár a halhatatlanság megoldása is lehetne, ha el tudnánk érni a fénysebességet, vagy legalábbis meg tudnánk közelíteni azt. Ebben a gondolatmenetben van egy igen nagy csúsztatás, ugyanis a speciális relativitáselmélet szerint a hozzánk képest fénysebesség közeli sebességgel mozgó inerciarendszerekben nem csak az idő lassul le, de ezzel egyidejűleg a mozgás irányában összelapul a rendszer. Így nem lehetnénk hosszú életűek, hiszen hiába lassulna le az idő, ha a testünk közel kétdimenzióssá lapulna össze.

Ugyanaz a fizikus, aki természetesnek tartja, hogy egy feketelyukat megközelítve az idő végtelenül lelassul, és ezzel egyidejűleg az óriási gravitációs gyorsulás széthúzza, széttépi a közeledőt, miért nem lát hasonlóan páros hatást a fénysebesség közeli sebességet elérő rendszernél?

Szerintem a Lorentz transzformációval leírt változás nem magának a tárgynak a változása, hanem a megfigyelő számára a tárgyról alkotott kép „torzul”. Nem véletlenül nevezte Einstein a teóriáját relativitáselméletnek. Tudom, hogy a fizikusok többsége – lehet, hogy mindegyikük – nyilvánvalónak tartja, hogy a változás magában a tárgyban következik be. Legismertebb példaként a Föld gravitációs terébe érkező igen nagy sebességű kozmikus  müonok bomlásidejének megnövekedését említik. Amint több cikkembenmár kitértem rá, ez azért hibás vélekedés, mert csak a müon  hosszúság-kontrakciójával együtt állja meg a helyét. A lényeg az, hogy külső  szemlélőként a tárgy képében tapasztalok  valamit, amit a Lorentz transzformáció ír le. A müon példájában csúsztatást  jelent az is, hogy itt nem inerciarendszerekről van szó, hanem gyorsuló  rendszerekről. Hasonlóan rossz példák az órák, melyek a Föld különböző  magasságaiban eltérő időt mérnek. Egyelőre nem térek ki az általános  relativitáselméletre, jelen cikkben csak a speciális relativitáselméletre hivatkozom.

______________________________

Megjelent: 2128 alkalommal Utoljára frissítve: szombat, 17 június 2017 07:26
Tovább a kategóriában: « Fejlődő Univerzum
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned