szerda, 02 július 2014 10:10

Paul Johnson, Szókratész, Egy időszerű ember

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

socrates lk(Recenzió)

Felemás érzések fogtak el Paul Johnson Szókratészről szóló könyvét olvasva.

Egyrészt nagyon örülök, hogy az egyik legkedvesebb filozófusomról olvashattam, és a könyv alcímével teljes mértékben egyet értek, Szókratész időszerű ember manapság is. Hozzá teszem, az ő időszerűsége soha nem szűnt meg. Kezdve kortársaira, elsősorban Platónra kifejtett óriási hatásával, minden korban a példaképek között szerepelt. Nem csak a filozófusok, de minden értelmes ember számára mintát adott az erkölcsös, tiszta életre, a következetes, szabad gondolkodásra.

Paul Johnson Szókratész iránt érzett elfogultsága elfogadható lenne számomra, ha nem ragadtatta volna magát csalhatatlan kijelentésekre a filozófussal, és korával kapcsolatban. „Szókratészt egyáltalán nem érdekelte…”1, „Nem kétséges, hogy első kérdései…”2, „Szókratész úgy gondolta...”3 az ilyen, és ehhez hasonló megfogalmazások megkérdőjelezhetőek, tudva, hogy Szókratész soha nem írt le semmit, filozófiájáról, életéről csak közvetítőkön keresztül tudunk bármit is. Épp ez a tény, azaz a nagy filozófusnak az írott szótól való tartózkodása jelzi, hogy a dogmává válásnak még a lehetőségét is igyekezett elkerülni. Paul Johnson önmagával is ellentmondásba kerül, amikor túl kritikus Platónnal kapcsolatban, azt felróva, hogy későbbi műveiben átértelmezte Szókratész filozófiáját, és saját szavait adta a szájába. Nos, éppen ezt teszi maga Paul Johnson is. Mentségére szolgáljon neki, és Platónnak, hogy írásaikkal – bár eltorzítva – megismertetnek bennünket egy olyan emberrel, akiről egyszerűen jó tudni.

Számomra Szókratész az az ember, aki tele van kíváncsisággal, ő az örök kérdező, aki a dolgok logikájában keresi a válaszokat. Szókratészben leginkább talán azt becsülöm, hogy egyszerre tudott közösségi ember és kiemelkedő személyiség lenni. Elfogadta, sőt magáénak vallotta a közösség törvényeit, melyeknek engedelmeskedett még a halála árán is. Ugyanakkor távol állt tőle a tekintélyelvűség, minden tekintetben szabad gondolkodó volt, az igazság pártján állt, senki másén. Még a halála árán is. Életének – tragikusnak mondott – befejezése számomra nem katasztrofális végkifejlet, hanem a bölcsen eltöltött hét évtized végső igenlése, a pont az i-re.

Ajánlom-e ezek után másoknak Paul Johnson könyvét? Igen. Jó lenne, ha minél többen olvasnának Szókratészről. A könyv minden hibájával együtt tanulságos és szórakoztató, csak kellő kritikával kell fogadni a leírtakat. Természetesen az lenne a legjobb hatása Paul Johnson művének, ha a könyv hatására sokan elolvasnák a Szókratész-kortársak róla szóló írásait, Platónét, Xenophónét. Legalább olyan élvezetes írások, mint Paul Johnsoné, ugyanakkor hihetőbb leírások a korról, és Szókratészről, hiszen ott és akkor éltek, és személyesen ismerték a nagy filozófust.

Tetszett, amit Gágyor Péter Imre írt a könyvről az interneten, az „Olvass bele” weboldalon: http://olvassbele.com/2014/06/22/az-erkolcs-vagy-abszolut-vagy-nincs-paul-johnson-szokratesz/. Nagy vonalakban osztom véleményét mind Szókratésszel, mind Paul Johnsonnal kapcsolatban, de a szerzővel kapcsolatban én kevésbé vagyok elnéző.

_____________________________

1 Id. könyv, 89. oldal

2 Id. könyv 91. oldal

3 Id. könyv 121. oldal

Megjelent: 1137 alkalommal Utoljára frissítve: hétfő, 21 július 2014 21:30
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned