szerda, 14 március 2012 10:13

A hazugságról

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

A hazugság működése általában, és speciálisan a közéletben és a magánéletben

Írtam már néhány sort erről a témáról „Röpke gondolatok a hazugságról” címmel. A közéletünk fonákságait látva, és kedvenc témám, az információelméleten gondolkodva szeretném egy kicsit részletesebben is összefoglalni a jelenlegi tudásomat a hazugságról.

Dávid Gyula fizikus 2009-es előadás-sorozatában egy helyütt beszélt arról, hogy a mozgás folytonosságának feltételezése genetikailag rögzült az embernél, ez az úgynevezett emlős-agy öröksége. Nos, a megtévesztés képessége még ősibb örökségünk: amint kialakult az élőlényeknél az, hogy egymást tekintik tápláléknak, azaz amióta létezik vadász és zsákmány1, azóta alakult ki a megtévesztés képessége mind a vadásznál, mind a zsákmánynál.

__________________________________________

1 Sokkal általánosabban használom a vadász és zsákmány kifejezéseket, mint általában szoktuk. Nem csak az állatokra gondolok vadászként, vagy zsákmányként, hanem minden élőlényt megkülönböztetek aszerint, hogy más élőlényt tekint-e tápláléknak, vagy ő maga szolgál táplálékul másoknak. Természetesen sok olyan élőlény van, amely mindkét „szerepet eljátssza”, azaz vadász, de zsákmány is egyben.

 

A cikk teljes szövege PDF fájlban itt található. A jelenlegi szöveg 2013. április 19-én javított verzió.

Megjelent: 1054 alkalommal Utoljára frissítve: szombat, 06 augusztus 2016 13:32
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned