hétfő, 23 április 2012 10:34

A szabadságról és a szabad akaratról

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

Régóta halogatom, hogy erről a témáról írjak. A halogatás egyik oka az, hogy ez a téma a filozófia egyik legvitatottabb problémája; és a kérdés még mindig nyitott. A másik ok az, hogy ez a kedvenc témáim egyike, amiről túl sokat tudnék fecsegni, ezt viszont el szeretném kerülni. Nehéz szívvel ugyan, de a tömörség kedvéért nem fogom sokat idézni kedvenc íróim témába vágó műveit, nem fogom még csak körvonalazni sem ennek a tárgynak a szerteágazó irodalmát, még a problémára adott legeltérőbb véleményeket sem sorolom fel. Kizárólag az olvasmányaim és tapasztalataim következményeképpen kialakult saját elképzelésemet fogom összefoglalni ebben a tárgyban.

Nem foglalkozom a szabadság jogi, társadalmi aspektusaival sem, azzal, hogy az egyes társadalmak mekkora szabadságot biztosítanak, vagy vonnak meg tagjaiktól. Ez is érdekes, és nagyon aktuális téma, de erről egy másik írásomban fogok írni. Most kizárólag a szabadság filozófiai vonatkozásait akarom a saját véleményem alapján megvilágítani. Ebben az értelemben a szabadság és a szabad akarat kérdése szoros kapcsolatban áll a determinizmus fogalmával.

1. Külső és belső szabadság

Megkülönböztetek külső és belső szabadságot abban az értelemben, hogy egy adott választásban többféle cselekvés között, vagy csak egy adott cselekvés módjai között választhatok. Epiktétosz1 „drámai” hasonlatával élve külső szabadságnak nevezem azt a választási lehetőséget, amikor a cselekmény „forgatókönyvét” is én határozom meg, és belső szabadságnak nevezem azt, ha színészként csak a dráma előadásmódjának megválasztása az én lehetőségem.

________________________

1 Epiktétosz csak a belső szabadságban hitt: „Emlékezz arra, hogy színész vagy egy olyan drámában, amilyet a betanítója akar: ha rövidre szabja a szereped, rövid ideig, ha hosszúra, sokáig játszol. Ha a koldus szerepét osztja rád, azt is a természethez hűen alakítsd. Éppen úgy cselekedj, ha nyomorék, uralkodó vagy polgár szerepét osztja rád, mert a te kötelességed az, hogy a rád bízott szerepet szépen eljátszd; a szerep kiválasztása másra tartozik.” (Epiktétosz, Kézikönyvecske/17)

 

A cikk szövege PDF fájlban itt található. A szöveg 2017. szeptember 19-én javított anyag.

Megjelent: 2670 alkalommal Utoljára frissítve: kedd, 19 szeptember 2017 10:01
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned