2023 (3)

Hozzászólás egy CERN-kísérlethez „A tapasztalás és az érzékelés előnyben részesítendő a spekulációval szemben, ha az utóbbi még oly jól megalapozott is.” (Galileo Galilei) Bár az új teszteredmények nyomán a tudósok következtetései ellentétesek azzal, amilyen matematikai modellben én gondolkodom az anyag és antianyag közötti antigravitációról1, mégis örömmel olvastam a 2023. szeptember 27-én megjelent beszámolókat a Nature-ben2 – és ugyanaznap a Scientific American online újságban3 is – egy CERN kísérletről, amelyben antihidrogén atomokkal tesztelték az antianyag viselkedését a Föld gravitációs terében. Azért örültem a teszteknek, mert bármennyire szép egy elmélet, a tapasztalaté a végső szó, a tudást az gyarapítja. ________________________________ 1 Lásd például a következő írásomat: „Csevegés a Binggel az anyag-antianyag közti gravitáció irányáról”; Csevegés a Binggel az anyag-antianyag közti gravitáció irányáról (infinitemath.hu) 2…
Utoljára frissítve: péntek, 23 február 2024 09:58
Az antigravitáció lehetőségéről „A fény sebességét utól nem éred. De azt, ami ennél is sebesebb: a gondolatot eléri eszed, amivel ezt is, még ezt is feléred." (Somlyó György, Einstein) Bizonyos okokból az anyag és antianyag között antigravitációt feltételezek, ezért időről időre utánanézek, hogy létezik-e olyan teszt, ami ezt megerősítené, vagy cáfolná. Korábban rákérdeztem erre a Chrome böngészőbe illesztett ChatGPT-től, de nem kaptam értékelhető választ, mert csak azt szajkózta, hogy jelenlegi tudásunk szerint az anyag és antianyag tulajdonságai mindenben megegyeznek a töltésüket leszámítva, de konkrét tesztekről nem adott információt. Most újra kutakodtam és megkérdeztem a Binget az antianyag gravitációs viselkedéséről. Nagyon jó választ adott, ami alatt azt értem, hogy a forrását is megnevezte, így ellenőrizni tudtam a konklúzióit. No, ezzel a…
Utoljára frissítve: péntek, 23 február 2024 09:59
Egy karnyújtásnyira az egységes valószínűségszámítástól „A természetben minden rejtélyt a számok oldanak meg.” (Beke Manó) Tartalom 1. A kolmogorovi klasszikus valószínűségszámítás - A kolmogorovi matematika ma - A kolmogorovi matematika „jövője” 2. Komplex valószínűség, azaz a QM valószínűségszámítása 3. Hiperbolikus valószínűség, egy új matematika 4. Összegzés és következtetések Appendix A - A valószínűségszámítás kolmogorovi axiómái Appendix B - A kolmogorovi valószínűségek és a halmazelmélet Appendix C - A kételemű számok elemi tulajdonságai A teljes anyag PDF-ben itt található.
Utoljára frissítve: péntek, 23 február 2024 09:59