szerda, 11 szeptember 2019 20:21

Smolin és a tér kialakulása

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

Az egymástól térbelileg távol eső A és B dolgok viszonylagos függetlenségére az alábbi elgondolás a jellemző: A külső befolyásolásának nincs közvetlen hatása B-re. Ezt a „közelhatás” elvének nevezzük, s csak az erőtérelméletben alkalmazzák következetesen. Ennek az alapelvnek a teljes feladása lehetetlenné tenné a (kvázi-) lezárt rendszerek létezésére vonatkozó elgondolásokat, s a szokásos értelemben lehetetlenné válnék empirikusan ellenőrizhető törvények felállítása.”
(Einstein, A kvantummechanika és a valóság)

Április óta tervezem, hogy írok arról, miképp tartja Lee Smolin a teret illúziónak. Most ismét aktualitása van ennek, mert megjelent egy újabb cikke a NewScientistben1. Az áprilisban megjelent könyvét2 megvettem volna, ha nem olvasom egy, a szerzővel készített interjúban3, hogy újdonságok csak az utolsó fejezetekben vannak, amelyekben összekapcsolja a tér kialakuló jellegét a kvantumfizika összefonódásnak nevezett jelenségével. Az összefonódás jelenségének azt nevezik, amikor a korábban kapcsolatba került részecskék eltávolodva egymástól külön-külön mérésük során olyan „összehangolt választ” adnak, mintha a mérés pillanatában információt cseréltek volna. Ez utóbbi magyarázatot – mert ez nem tény, hanem egy ténynek az értelmezése – nevezik nemlokalitásnak4, és a fizikusok nagy hányada sajnos tényként fogadja el a kvantumok világára vonatkozóan.

_______________________________

1„Quantum weirdness isn't real – we've just got space and time all wrong”, azaz „a kvantum furcsaságok nem valóságosak, csak tévedünk a teret és az időt illetően”; https://www.newscientist.com/article/mg24332440-600-quantum-weirdness-isnt-real-weve-just-got-space-and-time-all-wrong/

2„Einstein's Unfinished Revolution: The Search for What Lies Beyond the Quantum”, azaz „Einstein befejezetlen forradalma: annak keresése, hogy mi van a kvantumon túl”.

3 Lásd: https://www.space.com/einsteins-unfinished-revolution-lee-smolin-interview.html

4 A nemlokalitás alatt objektumok „időtlen” kapcsolatára kell gondolni, azaz olyan kapcsolatra, amelynél az információcsere nem igényel időt.

A teljes szöveg PDF-ben itt érhető el.

Megjelent: 739 alkalommal Utoljára frissítve: vasárnap, 14 február 2021 18:21
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned