kedd, 23 április 2013 19:08

A szellemi barbárság kora

Írta:
Értékelés:
(0 szavazat)

ortega 004 k

„Ha valaki a velünk folytatott vitában nem akar az igazsághoz igazodni, ha nem vágyik az igazmondásra – szellemileg barbár.”
(José Ortega Y Gasset, A tömegek lázadása)

A kommunikációs eszközök, a médiák hatalmas fejlődésével, kiváltképpen az internet gyors térhódításával az információ terjedése szinte „időtlenné” vált a földi kultúránkban. Amint egy hír megszületik, amint egy tudományos felfedezés felkerül valamely médiára, attól a pillanattól kezdve hatalmas tömegek, az emberiség jelentős hányada számára elérhetővé is válik. Az internet-használat olcsó és alig szabályozott volta olyan egyenjogúságot teremtett az információ-szerzésben, amilyen mértékű jogegyenlőségre nem volt példa az emberiség történetében. Az információk gigantikus mennyisége és elérhetőségének egyenlő mértéke miatt egyedül az információfeldolgozás minőségén és gyorsaságán múlik az új információ megszerzése, amely versenybeli előnyhöz juttathat valakit. Az emberek információfeldolgozása egyrészt önnön tanultságukon múlik, másrészt külső technikai eszközökön, melyek használata ma már szintén magas szintű műveltséget igényel, így valójában ebben is a tudás és a tehetség a döntő.

E bevezető után felmerül a kérdés, hogy kerül a csizma az asztalra, azaz, miképp nevezhetem az információrobbanásnak ezt az időszakát a szellemi barbárság korának. Az ok igen egyszerű, ugyanis a műveletlen, és főleg az információtechnikában járatlan emberek és intézmények tömege – általánosságban azok, akiket José Ortega Y Gasset tömegembernek1 nevez – nem tudatlanságuk megszüntetésére törekszenek, hanem az anyagi világ módszereivel, azaz támadó és erő-technikát alkalmazva, mások információs nyereségét tulajdonítják el, vagy semmisítik meg. Így a következő módon igyekeznek előnyt szerezni, pontosabban versenytársaik előnyét megszüntetni:

- Információlopással,
- Dezinformációval, azaz hamis információk terjesztésével,
- Információs károkozással (pl. vírusok és egyéb kártevők, DoS támadás, információ tárolók fizikai megsemmisítése stb.)

Ortega azokat nevezte szellemi barbároknak, akik egy vitában csak a partner legyőzését tekintik célnak, és nem az igazságkeresést. Én azokat is szellemi barbároknak tekintem, akik a fenti módszereket alkalmazzák, tehát azokat, akik elsősorban mások kárára igyekeznek információs előnyöket szerezni.

Korunk nem csak az információk nagymértékű felértékelődésének, a világnak az anyagitól a szellemiek felé fordulásának az időszaka, de az ehhez a folyamathoz alkalmazkodni képtelen, vagy kevéssé képes tömegek szellemi barbárságának a kora is egyben.

___________________________________________________________

1 Ortega az emberben lévő tehetetlenségi fok – tehát tömeg – túlburjánzását, hangsúlyos voltát illeti a tömegember szóval, majd kifejti ennek a tehetetlenségnek a tudatlansággal való összefüggését.

Megjelent: 925 alkalommal Utoljára frissítve: szerda, 24 április 2013 06:31
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned